Добродојдовте на официјалната страница на Општина Демир Хисар!
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 15 PDF Печати
bus-lg

28.04.2017

АВТОБУСИТЕ ЌЕ СООБРАЌАЈАТ САМО ДО ДЕМИР ХИСАР

Градоначалникот Љупчо Блажевски и командирот на Полициската станица од општа надлежност Зоран Милевски имаа едночасовен работен состанок. Единствена тема на состанокот беше големиот црковно - народен собор што ќе се одржи в недела во манастирот свети Јован Претеча кај Слепче, односно сите аспекти од сферата на контролата и регулирањето на сообраќајот.

Заеднички беше констатирано дека не постојат никакви претпоставки, по локалниот пат од Демир Хисар до Манастирот во должина од околу 5 километри да сообраќаат големи туристички автобуси бидејќи, и покрај тоа што се извршени неколку проширувања, на делницата од Слепче, патот е прилично стрмен и со големи и на места тешко совладливи свиоци. Ако се има предвид и тоа дека по овој пат ќе се движат и други моторни патнички и специјални возила, а во Слепче не постои поширок простор за маневрирање, градоначалникот и командирот донесоа заедничко решение, големите туристички автобуси да се задржуваат во Демир Хисар, односно до паркингот кај поранешниот хотел и автобуската станица.

Општина Демир Хисар презеде обврска, за сите патници од автобусите да организира превоз со 4 минибиси со 20 седишта и две патнички комбиња со помал капацитет. Минибусите и комбињата ќе се движат во конвој што ќе го предводи специјално полициско возило.

Им се препорачува на туристичките агенции коишто ќе организираат превоз до Демир Хисар, да ги известат своите патници за овој режим на сообраќај, а на граѓаните од Демир Хисар и Слепче, им се апелира, в недела да се воздржат од користење на моторни возила.

 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 14 PDF Печати
Za_vecerna_bogosluzba

25.04.2017

В САБОТА ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА

Во предвечерието на големиот настан, прогласување за светец на Свештеномаченикот, Игумен на манастирот Свети Јован Претеча, Кипријан Слепченски, во манастирската црква ќе се одржи вечерна богослужба.

Според црковниот протокол за служби, вечерта ќе служат Епископ Хераклејски г. Климент, Архимандрит Никола, Протоереј ставрофор Никола Грамбозов, Игумен Серафим, Протоереј Никола Михајловски, Протоереј Кирил Трајковски, ереј Тони Смутковски, Протоѓакон Драган Ѓорѓиовски и Ѓакон Ѓорѓи Делев.

Вечерната богослужба ќе започне во 17:00 часот.
За сите присутни верници, манастирот ќе обезбеди манастирска вечера.

 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ-ОА - 11 PDF Печати
17992261_207384246431521_4064323366656523157_n

25.04.2017

НАСТАНОТ ЌЕ ГО ОБЕЗБЕДУВА „НИКОБ“

Реномираната домашна и најстара агенција за обезбедување „НИКОБ“ од Скопје ќе се грижи за безбедноста на посетителите на неделната канонизација во манастирот Свети Јован Претеча.

Тим од повеќе од 10 стручно – лиценцирани лица за физичко обезбедување ќе се грижат за комплетниот ред и мир за време на одржувањето на сите процесии што ќе се случуваат в недела во времето од 08:30 до 14 часот кога се очекува да заврши службениот и уметничкиот дел од настанот.

Посебно за истакнување е тоа што оваа Агенција, како општествено одговорна компанија, за овој настан своите услуги ги понуди бесплатно.

Ова денеска го договори Кабинетот на градоначалникот на Општина Демир Хисар, а сè со цел што подобра организација на целиот настан.

Повеќе...
 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 13 PDF Печати
Sintezis

25.04.2017

„СИНТЕЗИС“ НА МАНАСТИР ВО СЛЕПЧЕ

Познатата македонска и балканска етно група „Синтезис“ ќе настапи во ументичкиот дел од канонизацијата во Свети Јован Претеча, Слепче. Групата ќе настапи во живо пред публиката во дворот на манастирот и ќе се претстави со неколку пригодни нумери од својот репертоар.

Групата „Синтезис“, исто така, како голем пријател на манастирот Свети Јован Претеча“ и манастирската обител, на овој голем настан ќе настапи бесплатно.

 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ-ОА - 12 PDF Печати
Sintezis

25.04.2017

„СИНТЕЗИС“ НА МАНАСТИР ВО СЛЕПЧЕ

Познатата македонска и балканска етно група „Синтезис“ ќе настапи во ументичкиот дел од канонизацијата во Свети Јован Претеча, Слепче. Групата ќе настапи во живо пред публиката во дворот на манастирот и ќе се претстави со неколку пригодни нумери од својот репертоар.

Групата „Синтезис“, исто така, како голем пријател на манастирот Свети Јован Претеча“ и манастирската обител, на овој голем настан ќе настапи бесплатно.

 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следно > Крај >>

Страница 11 од 175

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер