Добродојдовте на официјалната страница на Општина Демир Хисар!
ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА PDF Печати

D._Hisar--vrednosna_karticka-410.02.2012

ХУМАНИТАРНА ФИЛМСКА ПРОЕКЦИЈА

Над 200 основци и средношколци од Демир Хисар, денеска ја проследија хуманитарната проекција на играниот филм „Возрасни“.

Повеќе...
 
ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ PDF Печати

ОПШТИНАТА И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ИЗБРАНИ И ПРОГЛАСЕНИ ЗА НАЈУСПЕШНИ ВО 2011

najpopularnite-s

Општината Демир Хисар и градоначалникот Тони Ангелевски избрани се за најуспешна општина и градоначалник во Преспанско – пелагонискиот регион за минатата година. Изборот го извршија гледачите на битолската телевизија Орбис по пат на јавна анкета, а во конкуренција на општините и градоначалниците на Битола, Прилеп, Кривогаштани, Крушево, Новаци, Могила и Ресен. Ова високо и престижно признане традиционално се доделува на институции, организации и поединци од сите општествени области, а за постигнати посебни резултати во претходната година.

Годинашниот лауреат на наградата за најпопуларни и најуспешни општина и градоначалник, Демир  Хисар и Тони Ангелевски, според организаторот на изборот, признанието го доби заради големите и високорангирани капитални проекти реализирани во општината во текот на минатата година: изградбата на фискултурната сала во средното училиште „Крсте Мисирков“, реконструкцијата на санитариите во основното училиште „Гоце Делчев“ и инвестициите во основните училишта „Браќа Миладиновци“ и „Даме Груев“, набавката на специјално возило за собирање куќен смет, за инвестициите и промовирањето на проекти во спортот и младите, успешното менаџирање на основните функции на општината во услови на голема наследена финансиска задолженост итн.

Очигледно, гледачите, особено од општината демир Хисар, ги препознале овие и резултатите во другите области, и со огромна предност пред другите, ја избраа нашата општина за најуспешна, односно најпопуларна.

Високото признание ќе биде доделено на гала вечер што ќе се одржи на 10 – ти о.м., петок, во хотелот „Капри“ во Битола 
ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА PDF Печати
23003.02.3012

ДОБЛЕСНИ ХУМАНИ ДЕЛА НА МЛАДИТЕ ДЕМИРХИСАРЦИ

Клубот на младите на Црвениот крст при средното училиште „Крсте Петков Мисирков“ уште на самиот почеток од годинава започна да спроведува хуманитарни активности како дел од годишниот акционен план.

Повеќе...
 
ВРЕМЕ - НЕВРЕМЕ PDF Печати

D._Hisar-Nov_sneg-106.02.2012

ДЕМИР ХИСАР ВО НОВО БЕЛО РУВО

Денеска, од 10 часот претпладне, во Демир Хисар непрекинато паѓа снег. Формирана е снежна покривка над 20 – ина сантиметри. Снегот се задржува на коловозите на регионалните патишта Битола – Демир Хисар – Кичево, Демир Хисар – Крушево и Демир Хисар – Прилеп, како и на сите локални патишта во општината.

Повеќе...
 
ПРОМЕНА НА ИМИЊА НА УЛИЦИ ВО ДЕМИР ХИСАР PDF Печати
Grb_na_opstinata-smal

02.02.2012

СОВЕТНИЦИТЕ ГО ВРАТИЈА НА ДОРАБОТУВАЊЕ ПРЕДЛОГОТ НА КОМИСИЈАТА

Советот на општината Демир Хисар го врати на доработување предлогот на  Комисијата за изработување предлог – Листа  на имиња на улици во градот.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Следно > Крај >>

Страница 160 од 180

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер