Добродојдовте на официјалната страница на Општина Демир Хисар!
ЦРВЕН КРСТ PDF Печати

D.Hisar-Hum.pomos-101.02.2012

ОПШТИНСКИОТ ЦРВЕН КРСТ ПРИМИ ДОНАЦИЈА

ОД МЛАДИТЕ НА ВМРО – ДПМНЕ

Општинската организација на Црвениот Крст во Демир Хисар денеска соопшти, дека вчера  од унијата на младите сили на ВМРО – ДПМНЕ Демир Хисар прими донација на хуманитарна помош за социјално загрозени семејства.

Повеќе...
 
ПРОЕКТИ PDF Печати

D.Hisar-Ukrainska_delegacija-131.01.2012

УКРАНСКА СТОПАНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО ДЕМИР ХИСАР

Украинска стопанска делегација предводена од претставници на познатата компанија Стил Индустри Инженеринг (Steel Industry Engineering -  SIE), денеска беше во посета на Демир Хисар. Во едночасовниот разговор со градоначалникот на општината Тони Ангелевски, тие изразија интерес за изградба на капацитети за користење на обновливи извори на енергија.

Повеќе...
 
СОВЕТ НА ОПШТИНАТА PDF Печати

Grb_na_opstinata-smal25.01.2012

36-ТА РЕДОВНА СЕДНИЦА

Претседателот на Советот на општината Демир Хисар, Љупчо Ангелевски ја закажа 36 - та редовна седница.

На ова советничко заседание ќе се расправа и одлучува за следните точки од дневниот ред:

Повеќе...
 
ПРОЕКТ - СТРАНСКИ ЈАЗИЦИ PDF Печати
D.Hisar-vracuvanje_sertifikati-10

27.01.2012

ЗАВРШИ ОБУКАТА ОД ПРВИОТ СТЕПЕН СТРАНСКИ ЈАЗИЦИ

Во средината на јануари заврши обуката од првиот степен на изучување на англиски, германски и италијански јазик, како и  почетно и напредно ниво на обука по информатика.

Повеќе...
 
ПРАЗНУВАЊА-СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ PDF Печати
Sv._Jovan-2

20.01.2012

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧЕСТИТАЊЕ ВО  СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ

Иако зима со дебелна снежна покривка и температури под нулата, непрегледна маса верници денеска како река се точеше кон манастирот Свети Јован Крстител кај Слепче со молитва за здравје и љубов кон Светителот. Бидејќи е строг пост, традиционално на овој ден манастирот даваше ручек со посен грав и риба што го приредија старешинството и домаќинството на манастирот.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следно > Крај >>

Страница 161 од 180

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер