Вести
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 7 PDF Печати
Вести
Prosiruvanje_pat-1

21.04.2017

СЕ ПРОШИРУВА И УРЕДУВА ПАТОТ ДО СВЕТИ ЈОВАН ПРЕТЕЧА

Во должина од над 3 километри, деновиве интензивно се работи на уредување на патот до манастирскиот комплекс Свети Јован Претеча кај Слепче. Во целата должина, од градот Демир Хисар, па се до влезот пред манастирот, екипа на косачи од „Комуналец“ и од Општината, од завчера започна со косење на тревата, троскотот и други дрвни израстоци на банкините од двете страни на коловозот. 

Исто така, со цел подобрување на безбедноста на сообраќајот пред и за време на големиот настан што ќе се одржи на 30. април, Општината зангажира и градежна механизација којашто неколку денови изведува земјени работи на проширување на коловозот на критичните места, како и положување на тампон на поголемите оштетувања и проширување на стеснувањата на поопасните кривини.

Prosiruvanje_pat-2Заради нараснатите потреби, специјално за овој настан, Општината и Манастирот изградија ново паркиралиште што за овој настан ќе се користи за ВИП гостите.

На 30. април, во манастирот Свети Јован Претеча ќе се одржи голем црковно-народен собор на кој што ќе биде извршена канонизација на свештеномаченикот Кипријан Слепченски и осветување на камен - темелникот на новиот конак со параклис во дворот на Манастирот. На овој настан, покрај огромниот број посетители од целата земја, ќе присуствуваат највисоките црковни великодостојници на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, претставници на највисокиот државен врв, Македонската академија на науките и уметностите, амбасадори како и други високи претставници на јавниот, културниот и политичкиот живот на државата, регионот и општината Демир Хисар.

Prosiruvanje_pat-3

Prosiruvanje_pat-4
 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 6 PDF Печати
Вести
Javna_pokana
 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 5 PDF Печати
Вести
Konak-baner
 
ВЕЛИГДЕН PDF Печати
Вести
veogdenska_cestitka

Почитувани сограѓани, 

Воскресението да го задвижи најдоброто во секого од нас, да нè поттикне на простување, меѓусебно разбирање, почитување, солидарност, толеранција, радост и оптимизам.

Со љубов и мир исполнете ги своите домови и поминете го овој празник во опкружба на најмилите.

Во свое лично име, во името на локалната самоуправа и членовите на Советот, Ви го честитаме Велигден.

Љупчо Блажевски, градоначалник на Општина Демир Хисар и

Ѓоко Василевски, претседател на Совет на Општина Демир Хисар.

 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 4 PDF Печати
Вести
Kiprijan-pokana-1

13.04.2017

ПРЕСПАНСКО - ПЕЛАГОНИСКАТА ЕПАРХИЈА ЈА ОБЈАВИ ПРОГРАМАТА ЗА КАНОНИЗАЦИЈАТА НА КИПРИЈАН СЛЕПЧЕНСКИ

На 17 дена пред големиот црковно народен собир што ќе се одржи во манастирот Свети Јован Претеча кај Слепче, Преспанско - Пелагониската православна Епархија ја објави официјалната програма на настани што ќе се случуваат на 30. април по повод впишувањето на Свештеномаченикот Кипријан Слепченски во списокот на светите, кај народот познато како канонизација.

Свеченостите ќе започнат со утрена богослужба во манастирската црква, а нешто пред 09:00 ќе биде организиран пречек на Архиепископот на Охридски и Македонски, Неговото Блаженство, Господин Господин Стефан. Свеченостите ќе продолжат со Света Архиерејска Литургија на којашто ќе биде објавена Одлуката на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ - ОА, за впишување во списокот на светите на светиот свештеномаченик Кипријан Слепченски, а ќе служат Архиепископот Стефан, митрополитот Петар, митрополити на други епрахии како и други свештенослужители на МПЦ - ОА.

По завршувањето на утрената богослужба на којашто ќе биде и осветена првата икона на Кипријан Слепченски што е изработена во сестринското ателје на манастирот Слепче, во манастирскиот двор ќе се одржи пригодна црковно - народна свеченост на којашто ќе бидат поставени и осветени темелите на новиот конак со параклис посветен на светиот.

Во целокупната организација на овој голем црковно - народен собир којшто според важноста и според очекуваната масовна посетеност се предвидува да биде досега најголем во историјата на манастирот и на тлото на општината, директно и непосредно е вклучена и локалната самоуправа Демир Хисар. Градоначалникот Љупчо Блажевски е во постојан контакт со првите луѓе на митрополијата и манастирската обител. Во заедничка координација и содејство, пред почетокот на настанот ќе бидат покренати голем број подготвителни активности што според нивната природа, спаѓаат во делот на надлежности на Општината, а Црквата, т.е. Манастирот, не е во можност да поднесе толкав организациски и финансиски товар.

На свеченоста, покрај повеќеилјадната посета на верници од сите краеви на државата, се очекува да присуствуваат и високи државни претставници.

Kiprijan-pokana-2

Со чинот на канонизација на Кипријан Слепченски започнуваат свеченостите по повод прославата на 50. годишнината од возобновувањето на Македонската православна црква - ОА.

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 180

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер
Банер