Вести
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 6 PDF Печати
Вести
Javna_pokana
 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 5 PDF Печати
Вести
Konak-baner
 
ВЕЛИГДЕН PDF Печати
Вести
veogdenska_cestitka

Почитувани сограѓани, 

Воскресението да го задвижи најдоброто во секого од нас, да нè поттикне на простување, меѓусебно разбирање, почитување, солидарност, толеранција, радост и оптимизам.

Со љубов и мир исполнете ги своите домови и поминете го овој празник во опкружба на најмилите.

Во свое лично име, во името на локалната самоуправа и членовите на Советот, Ви го честитаме Велигден.

Љупчо Блажевски, градоначалник на Општина Демир Хисар и

Ѓоко Василевски, претседател на Совет на Општина Демир Хисар.

 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 4 PDF Печати
Вести
Kiprijan-pokana-1

13.04.2017

ПРЕСПАНСКО - ПЕЛАГОНИСКАТА ЕПАРХИЈА ЈА ОБЈАВИ ПРОГРАМАТА ЗА КАНОНИЗАЦИЈАТА НА КИПРИЈАН СЛЕПЧЕНСКИ

На 17 дена пред големиот црковно народен собир што ќе се одржи во манастирот Свети Јован Претеча кај Слепче, Преспанско - Пелагониската православна Епархија ја објави официјалната програма на настани што ќе се случуваат на 30. април по повод впишувањето на Свештеномаченикот Кипријан Слепченски во списокот на светите, кај народот познато како канонизација.

Повеќе...
 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 3 PDF Печати
Вести
Kiprijan-ikona

13.04.2017

ЕКСКЛУЗИВНА ОБЈАВА:

ИЗРАБОТЕНА Е ИКОНАТА НА СВЕТИ КИПРИЈАН СЛЕПЧЕНСКИ

По повеќемесечна макотрпна работа, деновиве конечно е изработена иконата со ликот на свештеномаченикот Кипријан Слепченски кој треба да биде канонизиран на 30. април.
Иконата е изработена според најстрогите и важечки обичаи и правила во православието, односно старото сликарство.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 4 од 183

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер