Вести
РЕКРЕАТИВЕН СПОРТ И МЛАДИ PDF Печати
Вести
Turnir-1

12.04.2017

СЕ ОДРЖА ЗАВРШНАТА СВЕЧЕНОСТ ОД ТУРНИРОТ ВО МАЛ ФУДБАЛ

Во присуство на претставници на фудбалските екипи, денеска официјално беше одбележан крајот на годинашниот, трет по ред хуманитарен турнир во мал фудбал. На свеченоста присуствуваше градоначалникот Љупчо Блажевски кој во своето кусо пригодно обраќање рече дека општината во континуитет води грижа за поддршка и помош на семејствата во социјален ризик, овој пат преку организирана форма на рекреативен спорт.

- Тоа ќе го правиме и во иднина и ќе бидеме силни поддржувачи на секоја друга организирана форма на солидаризација со семејствата што се социјално загрозени и на кои секогаш и секаква помош им е повеќе од неопходна. Овој пат тоа го направивме непосредно пред годинашното празнување на Велигден - изјави градоначалникот Блажевски кој додаде дека од котизацијата на 13те екипи, собрани се нето 23. 400 денари, а од општинскиот буџет се одвоија уште 22.000 денари.

Со собраните и донираните 45.400 денари, набавени се прехранбени производи, производи за лична хигиена и средства за одржување на хигиена во поединечна вредност од 1.816 денари по пакет, односно 25 пакети за исто толку семсјтва.

Turnir-2

На денешната свеченост беа прогласени и победниците на турнирот, како и најдобриот играч, најдобриот голман и нај ферплеј екипите.

Пехарот за освоено прво место го освои екипата на основното училиште „Гоце Делчев, а за второ место, екипата на Млин „Жито брест“. Третото место го освоија „општинарите“, односно екипата од вработените во локалната самоуправа. За најфер играчи беа прогласени фудбалерите на Шумската полиција и Шумското стопанство „Бигла“.

Најдобра играч на турнирот беше прогласен Дарко Ангелевски од „Општина Демир Хисар, а голгетер на турнирот со постигнати 19 голови беше прогласен Николче Крстевски од екипата на основното училиште „Браќа Миладиновци“. Во конкуренција на голмани, за најдобар беше прогласен голманот на „Гоце Делчев“, Менде Станојоски.

Веднаш по завршувањето на свеченоста, претставници на натпреварувачките екипи ги делеа хуманитарните екипи. Градоначалникот Блажевски и секретарот Љупчо Блажевски, доделија два пакети на социјално загрозени лица во село Велмевци.

Turnir-3

Turnir-4
 
КРВОДАРИТЕЛСТВО PDF Печати
Вести
Krvodariteli-2

07.04.2017

ПРИЗНАНИЈА ЗА НАЈДОБРИТЕ КРВОДАРИТЕЛИ

По повод Денот на доброволното крводарителство и Меѓународниот ден на здравството, градоначалникот Љупчо Блажевски приреди прием за најдобрите демирхисарски крводарители. На пригоден начин, градоначалникот и претседателот на Собранието на Црвениот крст др. Ацо Бошковски ги прогласија новите повеќекратни крводарители на кои им беа врачени пригодни признанија и подароци за подарени 5, 10 и 25 крвни единици.

На средбата со градоначалникот беше речено дека Демир Хисар, според бројот на крводарителите е меѓу подобрите општини со остварен годишен план од дури 98 отсто, односно 258 доброволни крводарувања. Во текот на 2016. регистирани се 10 нови крводарувања, што ќе рече останатите крвни единици подарени се од останатите доброволни крводарители.

Општинскиот рекорд со најмногу крводарувања го држи Зоре Груевски кој има подарено крв 104 пати.

Krvodariteli-3

Krvodariteli-1
 
ПАТНА ИНФРАСТРУКТУРА PDF Печати
Вести
Pat_Smilevo-1

31.03.2017

ЗАПОЧНАА ПОДГОТВИТЕЛНИТЕ РАБОТИ НА ПАТОТ ЗА СВЕТИ ПЕТАР

Во пресрет на официјалниот почеток на градежните работи, денеска започнаа подготвителните работи на трасата за новиот асфалтен пат до манастирот Свети Петар кај Смилево.

Градоначалникот Љупчо Блажевски и директорот на Шумското стопанство „Бигла“ денеска беа на увид, на лице место да се информираат за текот на работите околу сечење на дрвниот појас од североисточната страна на коловозот после што ќе започнат земјените работи околу пробивање на трасата.

Работите се одвиваат според планираното и според очекувањето, што ќе рече, официјалниот почеток на градежните работи ќе може да се одбележи во текот на идната недела.

Свечениот чин на почеток на работите ќе се одбележи на пригодна церемонија и со присуство на Pat_Smilevo-2свештенослужители од Преспанско - Пелагониската Епархија, претставници на Општината, како и голем број жители на Смилево, Обедник и другите населени места.

Pat_Smilevo-3
 
ЕЛЕМЕНТАРНИ НЕПОГОДИ PDF Печати
Вести
Pozar-3

31.03.2017

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО СМИЛЕВО

Вчера околу 13 часот, во Смилево избувнал голем пожар. Пожарот го зафатил катот и покривната конструкција на куќата на Илија Стамболиевски.

- Забележав голем чад низ очакот, а потоа и големи пламени јазици кои вирееја низ ѓерамидите. Од оваа глетка веќе бев сигурен дека гори куќата на соседите - ни раскажа првиот сосед на Илија од родот Стамболиевски. Веднаш потоа отишол во селската црква и во знак на тревога, почнал да ѕвони на црковната камбана. Ни рече дека за многу кратко време, речиси цело село било на нозе и се вклучило во гаснењето на пожарот кој што, заради силниот ветер почнал брзо да напредува и станал опасност и за соседните куќи.

За да биде несреќата поголема, во моментот на пожарот секнал селскиот водовод, па се црпела вода од најблиските бунари. Пожарот веднаш бил пријавен во локалната противпожарна единица којашто интервенирала со едно противпожарно возило. По Pozar-2интервенцијата на противпожарната екипа, пожарот бил локализиран, но направена е голема материјална штета. Целосно изгорела покривната конструкција, инсталациите како и целата покуќнина. Благодарение на присебноста на сопствениците, спасена е поголема количина на „живи“ пари во странска валута којашто, за среќа, била скриена во приземјето на куќата.

Случајот е пријавен и во Министерството за внатрешни работи, а неофицијално се дознава дека непосредна причина за пожарот бил неисправен електричен апарат.

Во посета на настраданото семејство беше градоначалникот на Општина Демир Хисар Љупчо Блажевски кого го придружуваше директорот на Шумското стопанство „Бигла“, Гоце Цветановски. Во разговорот со сопствениците, градоначалникот Блажевски вети конкретна почетна помош во пари, односно во градежен материјал за што побрзо санирање на последиците од пожарот.

Pozar-1
 
МЛАДИ И СПОРТ PDF Печати
Вести
1-stadion

 

29.03.2017

ВО ТЕК СЕ ЗАСИЛЕНИ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА ГРАДСКИОТ СТАДИОН

Петти ден градежната оператива засилено работи на реконструкцијата на фудбалското игралиште во Демир Хисар. По неколкумесечната пауза заради екстремно ниските зимски температурата, наглото затоплување ги принуди градежниците да се фатат за работа и да ги продолжат работите. Со цел постигнување на предвидените рокови, за време на зимата градежниците работеа на изработка на челичната конструкција за трибината и изработка на метални профили за поставување мрежна ограда.

Во моментов паралелно се работи на фасадното уредување на соблекувалните и поставување на челичните конструкции.

Зависно од временските прилики, со ваков интензитет работите ќе се изведуваат и во деновите што следат и, како што велат градежнците, ако помогне времето, може да се очекува објектот да биде готов до крајот на идниот месец.

2-stadion

Инаку за реконструкцијата на градското фудбалско игралиште во Демир Хисар што и покрај неоправданите негодувања и мајтапење на некои опозициски  кругови сепак се случува, општината обезбеди 7 милиони денари преку Агенцијата за млади и спорт, а со пари од сопствениот Буџет во износ од над 180 илјади денари, беше изработена и обезбедена целокупната техничка документација.

Во втората фаза од реконструкцијата, Општина Демир Хисар со свои пари ќе изгради и тениско игралиште што заедно со баскет игралиштето, ќе биде во склоп на стадионот.

3-stadion
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 5 од 183

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер