Вести
ДЕМИРХИСАРСКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2017 - PDF Печати
Вести
Skola-kraj-4

13.07.2017

ЗАВРШИ ЛЕТНАТА ШКОЛА

Синоќа, на пригодна свеченост што се одржа во средното училиште, беше означен крајот на првата Демирхисарска летна школа - историја, археологија, архитектура и уметност. На свеченоста присуствуваа сите учесници на Школата пред кои, предавачите и раковители на секциите имаа свои завршни резимеа.

На учесниците и останатите присутни им се обрати градоначалникот Љупчо Блажевски кој рече дека е исклучително задоволен што се остварија резултати над очекуваните и што, уште во своето прво издание, Школата целосно го оправда своето постоење, а најважно од сè, како што потенцира Блажевски, е што во некои од областите се дојде до нови, значајни и досега непознати научни сознанија.

Повеќе...
 
ДЕМИРХИСАРСКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2017 - PDF Печати
Вести
19944563_247979109038701_6369862667396780848_o

07.07.2017

ЗАПОЧНА ДЕМИРХИСАРСКОТО КУЛТУРНО ЛЕТО 2017

Со традиционални  свечености, на големиот верски празник Иванден, во манастирот Свети Јован Претеча започна 4. издание на Демирхисарското културно лето. Во присуство на поголем број гости и претставници на научниот,  дипломатскиот,  црковниот, јавниот, културниот и политичкиот живот, на свеченоста говореше градоначалникот Љупчо Блажевски кој поздравувајќи го присуството на академиците Цветан Грозданов и Вера Битракова Грозданова, рече дека на овие демирхисарски простори,  низ  најразлични периоди од историјата, се раѓале, живееле и на трогателен начин биле измачувани или крвавеле голем број македонски страдалници и херои и се исцртувале темелите на современата македонска државност.

Повеќе...
 
КОМУНАЛНО УРЕДУВАЊЕ PDF Печати
Вести
Most_vo_edinakovci-1

03.07.2017

ЕДИНАКОВСКИТЕ ОСНОВЦИ ЌЕ ДОБИЈАТ МОСТ

Учениците од подрачното основно училиште во Единаквци, од 1ви септември, селската суводолица ќе ја преминуваат преку метален мост. Барањето на родителите и потребата на основците ги препозна и целосно ги уважи локалната власт и уште во 2015 година го стави во програмските приоритети. 

Повеќе...
 
ПРОТОКОЛ PDF Печати
Вести
Priem_za_Demirhisarsko_drustvo-1

03.07.2017

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БЛАЖЕВСКИ ГО ПРИМИ ПРЕТСТАВНИКОТ НА ДЕМИРХИСАРЦИТЕ ВО СИДНЕЈ

Претставнико на Демирхисарското социјално друштво од Сиднеј Австралија, Горан Димовски, денеска беше примен од градоначалникот на Општина Демир Хисар, Љупчо Блажевски.

Повеќе...
 
ПРОТОКОЛ PDF Печати
Вести
Priem_kaj_Vladika-1

30.06.2017

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БЛАЖЕВСКИ НА ПРИЕМ КАЈ МИТРОПОЛИТОТ ПЕТАР

На негово барање, градоначалникот на Општина Демир Хисар Љупчо Блажевски, во петокот беше примен од Неговото високо преосвештенство, г. Петар, митрополит на Преспанско - пелагониската православна епархија.

Во многу срдечна атмосфера и отворен разговор за заедничките проекти на Епархијата, манастирот Свети Јован Претеча Слепче, од една страна и Општина Демир Хисар од друга страна што на обострано задоволство многу засилено се остваруваат последниве 3-4 години, градоначалникот Блажевски му врачи примерок од отчетот за реализирани проекти.

- Многу општини од регионов и пошироко треба да учат од Општина Демир Хисар како може да се соработува, а при тоа резултатите на не изостанат. Му се восхитувам на градоначалникот за сè што прави последниве години за поширока афирмација и верификација на културното наследство, а особено за манастирот Свети Јован Крстител Слепче - рече покрај другото митрополитот Петар кој, како што рече, првпат гледа печатен примерок на отчет од еден градоначалник и е многу пријатно изненаден.

Priem_kaj_Vladika-2

Четириесетминутната средба, градоначалникот Блажевски ја искористи да му ја врачи официјалната покана за свеченото отворање на IV. Демирхисарско лето што ќе се одржи на Иванден во дворот на манастирот Свети Јован Претеча, Слепче. Беше договорено, на свеченоста со своја пригодна беседа да се обрати и митрополитот Петар.

Priem_kaj_Vladika-3
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 7 од 192

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер