Вести
ВЕЛИГДЕН PDF Печати
Вести
veogdenska_cestitka

Почитувани сограѓани, 

Воскресението да го задвижи најдоброто во секого од нас, да нè поттикне на простување, меѓусебно разбирање, почитување, солидарност, толеранција, радост и оптимизам.

Со љубов и мир исполнете ги своите домови и поминете го овој празник во опкружба на најмилите.

Во свое лично име, во името на локалната самоуправа и членовите на Советот, Ви го честитаме Велигден.

Љупчо Блажевски, градоначалник на Општина Демир Хисар и

Ѓоко Василевски, претседател на Совет на Општина Демир Хисар.

 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 4 PDF Печати
Вести
Kiprijan-pokana-1

13.04.2017

ПРЕСПАНСКО - ПЕЛАГОНИСКАТА ЕПАРХИЈА ЈА ОБЈАВИ ПРОГРАМАТА ЗА КАНОНИЗАЦИЈАТА НА КИПРИЈАН СЛЕПЧЕНСКИ

На 17 дена пред големиот црковно народен собир што ќе се одржи во манастирот Свети Јован Претеча кај Слепче, Преспанско - Пелагониската православна Епархија ја објави официјалната програма на настани што ќе се случуваат на 30. април по повод впишувањето на Свештеномаченикот Кипријан Слепченски во списокот на светите, кај народот познато како канонизација.

Повеќе...
 
50 ГОДИНИ ОД ВОЗОБНОВУВАЊЕТО НА АФТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ - ОА - 3 PDF Печати
Вести
Kiprijan-ikona

13.04.2017

ЕКСКЛУЗИВНА ОБЈАВА:

ИЗРАБОТЕНА Е ИКОНАТА НА СВЕТИ КИПРИЈАН СЛЕПЧЕНСКИ

По повеќемесечна макотрпна работа, деновиве конечно е изработена иконата со ликот на свештеномаченикот Кипријан Слепченски кој треба да биде канонизиран на 30. април.
Иконата е изработена според најстрогите и важечки обичаи и правила во православието, односно старото сликарство.

Повеќе...
 
РЕКРЕАТИВЕН СПОРТ И МЛАДИ PDF Печати
Вести
Turnir-1

12.04.2017

СЕ ОДРЖА ЗАВРШНАТА СВЕЧЕНОСТ ОД ТУРНИРОТ ВО МАЛ ФУДБАЛ

Во присуство на претставници на фудбалските екипи, денеска официјално беше одбележан крајот на годинашниот, трет по ред хуманитарен турнир во мал фудбал. На свеченоста присуствуваше градоначалникот Љупчо Блажевски кој во своето кусо пригодно обраќање рече дека општината во континуитет води грижа за поддршка и помош на семејствата во социјален ризик, овој пат преку организирана форма на рекреативен спорт.

- Тоа ќе го правиме и во иднина и ќе бидеме силни поддржувачи на секоја друга организирана форма на солидаризација со семејствата што се социјално загрозени и на кои секогаш и секаква помош им е повеќе од неопходна. Овој пат тоа го направивме непосредно пред годинашното празнување на Велигден - изјави градоначалникот Блажевски кој додаде дека од котизацијата на 13те екипи, собрани се нето 23. 400 денари, а од општинскиот буџет се одвоија уште 22.000 денари.

Со собраните и донираните 45.400 денари, набавени се прехранбени производи, производи за лична хигиена и средства за одржување на хигиена во поединечна вредност од 1.816 денари по пакет, односно 25 пакети за исто толку семсјтва.

Turnir-2

На денешната свеченост беа прогласени и победниците на турнирот, како и најдобриот играч, најдобриот голман и нај ферплеј екипите.

Пехарот за освоено прво место го освои екипата на основното училиште „Гоце Делчев, а за второ место, екипата на Млин „Жито брест“. Третото место го освоија „општинарите“, односно екипата од вработените во локалната самоуправа. За најфер играчи беа прогласени фудбалерите на Шумската полиција и Шумското стопанство „Бигла“.

Најдобра играч на турнирот беше прогласен Дарко Ангелевски од „Општина Демир Хисар, а голгетер на турнирот со постигнати 19 голови беше прогласен Николче Крстевски од екипата на основното училиште „Браќа Миладиновци“. Во конкуренција на голмани, за најдобар беше прогласен голманот на „Гоце Делчев“, Менде Станојоски.

Веднаш по завршувањето на свеченоста, претставници на натпреварувачките екипи ги делеа хуманитарните екипи. Градоначалникот Блажевски и секретарот Љупчо Блажевски, доделија два пакети на социјално загрозени лица во село Велмевци.

Turnir-3

Turnir-4
 
КРВОДАРИТЕЛСТВО PDF Печати
Вести
Krvodariteli-2

07.04.2017

ПРИЗНАНИЈА ЗА НАЈДОБРИТЕ КРВОДАРИТЕЛИ

По повод Денот на доброволното крводарителство и Меѓународниот ден на здравството, градоначалникот Љупчо Блажевски приреди прием за најдобрите демирхисарски крводарители. На пригоден начин, градоначалникот и претседателот на Собранието на Црвениот крст др. Ацо Бошковски ги прогласија новите повеќекратни крводарители на кои им беа врачени пригодни признанија и подароци за подарени 5, 10 и 25 крвни единици.

На средбата со градоначалникот беше речено дека Демир Хисар, според бројот на крводарителите е меѓу подобрите општини со остварен годишен план од дури 98 отсто, односно 258 доброволни крводарувања. Во текот на 2016. регистирани се 10 нови крводарувања, што ќе рече останатите крвни единици подарени се од останатите доброволни крводарители.

Општинскиот рекорд со најмногу крводарувања го држи Зоре Груевски кој има подарено крв 104 пати.

Krvodariteli-3

Krvodariteli-1
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 8 од 186

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер