Вести
ЌЕ СЕ ЧИСТИ ЦРНА РЕКА PDF Печати
Вести

АРМИЈАТА И ОПШТИНАТА ЌЕ ГО ЧИСТАТ КОРИТОТО НА ЦРНА РЕКА

ARM-cistenje_rekiСо тешка механизација на Армијата на Рапиблика Македонија, наскоро треба да продолжи акцијата за чистење на коритото на Црна Река по течението во општината Демир Хисар. Според договорот што деновиве градоначалникот на општината Тони Ангелевски го потпиша со министерот за одбрана Зоран Коњановски, ќе се работи на расчистување на коритото во должина од околу 2,5 килопетри, во атарите на селата Единаковци и Света.

Повеќе...
 
КАМЕН ТЕМЕЛНИК PDF Печати
Вести

ЌЕ СЕ ГРАДИ НОВО ИГРАЛИШТЕ


Igraliste-1Како дел од проектот на Агенцијата за млади спорт за изградба на 100, таканаречени повеќенаменски мааилски игралишта, деновиве ќе започне изградбата на такво игралиште и во Демир Хисар.

По повод 24 – ти мај, Денот на просветителството, во Демир Хисар на свечен начин беше поставен камен – темелникот. Во присуство на голем број граѓани, ученици, спортски работници и претставници на локалниот јавен живот, пред присутните говореа, директорот на Агенцијата за млади и спорт, Диме Спасов, пратеникот Живко Пејковски, градоначалникот Тони Ангелевски и министерот Антонио Милошоски. На свеченоста присуствуваше и министерот за одбрана, Зоран Коњановски.

Повеќе...
 
НАТПРЕВАР - ПРВА ПОМОШ PDF Печати
Вести
ОПШТИНСКИ НАТПРЕВАР ПО ПРВА ПОМОШ

Ptva_pomos-1Четири екипи од трите централни училишта во Демир Хисар, денеска ги демонстрираа познавањата и вештините од давање прва медицинска помош. На натпреварот учествуваа екипи на најдобрите „помагатели“ од основните училишта „Гоце Делчев“ Демир Хисар, „Браќа Миладиновци“  Жван и „Даме Груев“ од Смилево.

Повеќе...
 
ЧЕСТВУВАЊЕ PDF Печати
Вести
„ДЕНОВИ НА СМИЛЕВСКИОТ КОНГРЕС“

Како дел од неколкудневното чествување по повод 108 години од одржувањето на Смилевскиот конгрес (2-7 мај 1903 г.), во саботата, на 7 - ми мај о.г., во легендарното Смилево се одржа завршното чествување по повод овој голем настан од македонската национална историја.

Повеќе...
 
ПЕШАЧКА ПАТЕКА ВО СМИЛЕВО PDF Печати
Вести
ПЕШАЧКА ПАТЕКА ДО КУЌАТА НА ДАМЕ ГРУЕВ

PAteka-1Во рамите на манифестација „Денови на Смилевскиот конгрес“, во Смилево започна изградбата на пешачка патека, од Смилевското средсело, до куќата на Смилевскиот војвода Даме Груев. Патеката ја гради општината Демир Хисар со финансиска поткрепа на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, а градежните работи ги изведуваат локални фирми на познатите смилевски неимари.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Следно > Крај >>

Страница 180 од 185

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер