Известувања
Известување PDF Печати Е-пошта
Напишано од Urednik   
Петок, 11 Мај 2018 11:44

Ве известуваме дека на ден 11.05. 2018 год. екипи на Центарот за јавно здравје во Битола ќе спроведуваат активности на теренот во смисол на спроведување на пролетната прва фаза од превентивната систематска дератизација т.е. поставување на отровни мамци за уништување на глодари (глувци).

Со дератизацијата ке бидат опфатени:

 

  • Дератизација на подземниот  канализациски систем во Општина Демир Хисар и урбаните населби:

Сопотница, Суводол, Кутретино, Слепче, Слоештица и Велмевци

  • Дератизација на прифатниот канализационен систем на инфестирани објекти од посебен јавен интерес:

-          Детски градинки:

-          Воспитно образовни институции:

-          Здравствени установи:

-          Останати објекти во градот и урбаните населени места од јавен интерес на локалната самоуправа.

Дератизацијата ќе се изведува со поставување на родентициди, парафински блокови (отровни мамци) во канализационите шахти. Мамците се од групата на синтетски антикоагуланти од втора генерација.

Активностите на теренот ќе ги спроведуваат екипи на одсекот за ДДД при ЈЗУ ЦЈЗ Битола во состав: два санитарни техничари потпомогнати со по еден работник од локалното комунално претпријатие во Општината. Активностите ќе се изведуваат во канализационите шахти поставени на коловозите, тротоарите и шахтите во околина на наведените објекти. Екипите и активностите на теренот ќе бидат обележани и заштитени со знаци за предупредување.

Последно освежено на Петок, 11 Мај 2018 12:08
 
ЈАВНА ПОКАНА PDF Печати Е-пошта
Напишано од Urednik   
Среда, 25 Април 2018 16:12

Свечено пуштање во употреба на градскиот пазар

во Демир Хисар 

Почитувани,

Ве покануваме на свеченото пуштање во употреба на реконструираниот градски пазар

во Демир Хисар, во петок, 27.4.2018 год. во 10 часот.

Ќе ни биде огромна чест и задоволство доколу и Вие присуствувате на свеченоста.

После свечениот настан, следи пригоден коктел, организиран од градоначалникот на

Општина Демир Хисар, Марјанче Стојановски.

gradski pazar27


Последно освежено на Петок, 27 Април 2018 18:51
 
"Ајде да вежбаме англиски" PDF Печати Е-пошта
Напишано од Urednik   
Среда, 18 Април 2018 07:30
"Ајде да вежбаме англиски" ќе се одржува секој четврток од 19:00-20:00 во Дом на култура "Илинден", Демир Хисар
.
"Ајде да вежбаме англиски" е БЕСПЛАТЕН час на забава и возбудлив разговор. Тоа е место каде што можете да се чувствувате добредојдени и лесно да ги практикувате своите вештини за англиски јазик. 
.
Во прилог линк од страната на социјалната мрежа Фејсбук. 
Последно освежено на Среда, 18 Април 2018 07:40
Повеќе...
 
Трет отворен ден во Кромберг & Шуберт Македонија ДООЕЛ Битола PDF Печати Е-пошта
Напишано од Urednik   
Четврток, 22 Март 2018 13:03

Германската компанија за производство на кабли во автомобилската индустрија, Кромберг & Шуберт ДООЕЛ Битола, по трет пат организира отворен ден, овојпат со обезбеден превоз до фабриката за граѓаните од Битола, Ресен и Демир Хисар. Во продолжение следува известувањето за отворениот ден од страна на компанијата Кромберг & Шуберт.  

.

„Почитувани сограѓани, Ве известуваме дека Кромберг & Шуберт Македонија Дооел Битола организира отворен ден за сите кои сакаат да се запознаат со начинот на работа во компанијата.

За таа цел во петок, 23.03.2018 година сите заинтересирани ќе имаат можност да ја посетат фабриката и да се запознаат со процесите и работните места за време на прошетката која ќе биде спроведена од страна на претставници на компанијата. 

Превозот за граѓаните на Ресен и Демир Хисар ќе биде организиран со тргнување од постојката кај „Новиот пазар“ во Ресен и кај Автобуската станица во Демир Хисар, додека за Битола останува постојката кај Ракометното игралиште во 9:30 часот за сите постојки во соработка со компанијата МиГ Травел од Битола. Автобусите ќе бидат обележани со посебни натписи на кои ќе биде наведена намената на превозот.

Веќе шест години по ред оваа компанија гради една поинаква приказна и придонесува за стабилноста на повеќе од 6000 семејства во Пелагонискиот регион. Нашата цел е да бидеме најголеми и најдобри со 7000 задоволни вработени.

Повелете, бидете наши гости и запознајте нé подобро !

Последно освежено на Четврток, 22 Март 2018 13:08
Повеќе...
 
Известување од ЈКП Комуналец PDF Печати Е-пошта
Напишано од Urednik   
Понеделник, 12 Март 2018 21:10
Поради дефект на потисниот цевковод f280 од бунари во с. Граиште до Црпен резервоар, ќе нема вода во Демир Хисар, населените места с. Суводол, с. Кутретино и с. Слепче. Екипа од ЈКП Комуналец утре 13.3. продолжува со остранување на дефектот.
Последно освежено на Вторник, 13 Март 2018 08:35
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 7 од 10

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер