Добродојдовте на официјалната страница на Општина Демир Хисар!
МЕЃУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ 1 PDF Печати
1111

ПРОГРАМА

 

 

06 Јули 2015, Понеделник

 

 

10.00     - Свечено отворање на симпозиумот

                Конференциска сала на СОУ "Крсте П.Мисирков",

                Демир  Хисар

Поздравни обраќања:

-          Академик Цветан Грозданов

-          Градоначалник на Демир Хисар, г. Љупчо Блажевски

-          Академик Владо Камбовски, претседател на МАНУ

-          митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар

10.30     - коктел

                - изјави за медиуми

               

11.00     - Работен дел на симпозиумот

 

ПРВА СЕСИЈА

Модератор: Сашо Цветковски

 

11.00 - 11.15

Цветан Грозданов,      

„Слепче во милениумскиот лак на словенската култура и уметност. Време на архиепископот Прохор“

11.15-11.30

Ѓорги Поп Атанасов

„Ракописната збирка на Слепченскиот манастир“          

11.30 - 11.45

Ратомир Грозданоски,   

„Свети Јован Претеча-егзегеза на неговиот повик за покајание“

11.45 - 12.00                                

Дејан Борисов

„Историографски записи за манастирот Слепче“

12.00 - 12.15     

Иванка Гергова,

„Късната история на Слепченския манастир "Св. Йоан Предтеча" според неговите поменици“

12:15 - 12.30 - ПАУЗА      

 

ВТОРА СЕСИЈА

Модератор:  Иванка Гергова

12.30 - 12.45

Елизабета Касапова

„Архитектонските особености на манастирската црква Св.Јован Претеча, Слепче“

12.45 - 13.00                     

Миљана Матић

„Пoглед на иконопис Пећке патријаршије. У потрази за хронолошким, иконографским и стилским паралелама икона из манастира Слепче“

13.00 -13-15  

 Ристо Палигора

„Икони од втората четвртина на XVII од црквата Св. Димитрија во село Буково, Битолско„   

13.15 - 13-30            

Сашо Цветковски

„Живописот во манастирот Слепче од XIX век“

13.30 - 13.45

Ангелина Поповска

„Конзерваторски записи за три икони од манастирот Слепче“

13.45 - 14.15                         

 Дискусија          

14.30 – 16.45 РУЧЕК

ТРЕТА СЕСИЈА

Модератор: Ратомир Грозданоски

16.45 - 17.00

Калина Минчева/ Светозар Ангелов,

„Манастирите в Демирхисарско по денни от фотоархива на проф. Асен Василев“           

17.00 - 17.15     

Мария Полимирова                                                                                    

„Крушево, Трескавец и Прилеп отразени във фотоархива на проф. Асен Василев, съхраняван в ЦСВП " Иван Дуйчев"                                 

17.15 - 17.30                    

Виктор Недески

„Свети Кипријан Слепченски“    

17.30 - 17.45                  

Зоран Богески,  

„Еден непознат поменик на манастирот Слепче од крајот на XIX век, во музејот во Крушево“

 17.45 - 18.00              

Анита Димитриовска 

„Книжевната дејност на манастирот Св. Јован Претеча; Ѕвезда што шепоти“

18.00 - 18.15

Вангелко Лозановски

„Малку познати книжевни дејци од манастирот Слепче“

18.15 - 18.30

Дискусија

Затварање на собирот

Вечера

 
МЕЃУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ 2 PDF Печати
11PLAKAT-KULTURNO_LETO-_A3_-_so_programa_za_prviot_den
 
МЕЃУОПШТИНСКА СОРАБОТКА PDF Печати
11

ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ БЛАЖЕВСКИ И КОТЕВСКИ СЕ СРЕТНАА ВО ДЕМИР ХИСАР

01.07.2015

Во рамкте востановената динамика на соработка и на редовните меѓуопштински посети и средби, Градоначалникот на Општина Новаци, Лазар Котевски, беше во неколкучасовна посета на Општина Демир Хисар. На тет-а-тет средбата со неговиот домаќин, градоначалникот на Општина Демир Хисар, Љупчо Блажевски, се разговараше за актуелни проблеми од делокругот на работењето на двете општини, но се разменија искуства, идеи и предлози за воспоставување на нови нивоа на меѓусебна соработка и поддржување.

Повеќе...
 
МЕЃУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ 3 PDF Печати

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА УЧЕСНИЦИТЕ И ГОСТИТЕ

СМЕСТУВАЊЕ:

1.Хотел ШАТОР

Адреса c.Трново Пелистер 7000 Битола, Македонија

Телефонски број 047/293- 409;

мобилен тел. 070/ 339 - 656;

email add. Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

www.hotelsator.com.mk

2.Мотел ДЕЗЕРТО

Демир Хисар

3.Мотел ресторан ЧИЧКО ТАЉО

047/276-941

МЕСТО НА ОДРЖУВАЊЕ НА СИМПОЗИУМОТ

КОНФЕРЕНЦИСКА САЛА ВО КРСТЕ ПЕТКОВ МИСИРКОВ ДЕМИР ХИСАР

ТЕЛ: 047/276-431

ОРГАНИЗАТОР

ОПШТИНА ДЕМИР ХИСАР

ТЕЛ:047/552-661

 
ИНФРАСТРУКТУРА PDF Печати
1

НОВ АСФАЛТ ЗА ЕДИНАКОВЧАНИ И СВЕЌАНИ

29.06.2015

Градежната оператива на Јавното претпријатие „Македонија пат“ од Битола, речи си пет дена работеше на дел од регионалниот пад Демир Хисар – Прилеп. На најоштетената делница во должна од повеќе од 5 километри, се постави потполно нова асфалтна коловозна лента , а се расчистија и одводните канали . Овој зафат е последната фаза од реконструкцијата на оваа патна делница на која што, заради големите оштетувања на асфалтот, на некои места, речиси невозможно беше движењето на возилата. Сега, жителите на Гаиште, Бараково, Света, Единаковци и соседните крушевски села Бучин, Бела Црква и Воѓани кои најмногу и најчесто се движеа и се „служеа“ со овој пат, сега имаат причина да бидат задоволни, бидејќи со ланското фазно асфалтирање, речиси целосно е преасфалтирана оваа делница од регионалниот пат Демир Хисар – Прилеп.

Се оствари едно од круцијалните неколкугодишни оправдани барања на жителите од овие населени места кои се стопански најактивниот дел на општините Демир Хисар, Крушево, Прилеп и Кривогаштани. Деновиве, со непосредна поддршка што ќе ја обезбеди Општина Демир Хисар, ќе се изврши и тампонирање на банкините од двете страни на коловозот на места каде што, заради новиот асфалтен слој, се појавија поголеми висински рзлики.

- Јас сум еден од оние граѓани кои што најмногу се радуваат на реализацијата на овој проект бидејќи бев најголемиот поборник и поддржувач на ова оправдано барање на граѓаните од овие населени места. Се исполни едно големо ветување, а Владата и Општината се потврдија со својата испонителност пред граѓаните – изјави градоначалникот на Општина Демир Хисар, Љупчо Блажевски.

Локалниот патен правец Демир Хисар – Прилеп е категоризиран како регионален пат иако, од овој проект, во почетокот на 90-те изградени се само околу 2 км. Патот го поврзува „најживиот“ дел на Демир Хисар - со општинскиот центар, но и со дел од најразвиените земјоделски села на општините Крушево и Кривогаштани, но и со градот Прилеп.

2

3

1512335_10154035188202942_8516245975312470465_n

5

6

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 128

Пријави проблем

Анкета

Банер
Банер
Банер
Банер